Kas yra lėtinis periodontitas (“parodontozė”)?

Lėtinis periodontitas - tai infekcinė liga, kurią sukelia bakterijos. Kai paciento individuali burnos higiena nėra pakankama ar taisyklinga, dantų paviršiuose kaupiasi minkštas apnašas, kuriame laikui bėgant mikroorganizmų koncentracija didėja. Jeigu apnašas neišvalomas įprastomis higienos priemonėmis, dantenos paburksta, pradeda kraujuoti – vystosi dantenų uždegimas – gingivitas. Vėliau vyksta minkšto apnašo mineralizacija – jo virtimas akmeniu. Akmuo formuojasi ant dantų ne tik virš dantenų, bet ir po jomis.

Periodontitas

Dėl dantenų uždegimo susiardo periodontologinis raištis ir tarp dantenų ir danties susidaro plyšys, vadinamoji „kišenė“, tad natūralus biologinis barjeras būna pažeistas ir uždegimas pradeda greitai plisti kaule aplink dantį, taip jį tirpdydamas. Kai į patologinį procesą įtraukiamas periodonto raištis ir danties alveolės kaulas – gingvitas virsta periodontitu (tarp žmonių dar vadinama paradontozė).

Periodontitas

Jei atsakote į bent vieną teiginį TAIP, Jums gali grėsti dantų netekimas, dėl to reikalinga gydytojo periodontologo konsultacija.

  • Mano dantenos paraudusios;
  • Atsirado dantų jautrumas šaltam ar karštam maistui;
  • Mano dantenos kraujuoja;
  • Dantų šaknys apsinuoginusios;
  • Atsirado vieno ar kelių dantų paslankumas;
  • Vargina nemalonus burnos kvapas;
  • Pasikeitė dantų padėtis.

Atlikti lėtinio periodontito paplitimo Lietuvoje tyrimai rodo,  kad net 90% žmonių turi tam tikro sunkumo šios ligos požymių, o 45% žmonių vyresnių nei 35 metai serga sunkia lėtinio periodontito forma.

Lėtinio periodontito išsivystymo priežastys

Lėtinio periodontito pagrindinė išsivystymo priežastis yra apnašų kaupimasis aplink dantis. Negydant periodontito, pirminiai klinikiniai požymiai laikui bėgant progresuoja į sunkias periodontito stadijas, kurios pasireiškia danties paslankumu, o galiausiai ir danties netekimu. Pagrindinis šios ligos pavojus yra tas, kad simptomai vystosi lėtai ir be skausmo, tad ilgus metus pacientas ligos gali net nepastebėti. Laiku kreiptis į gydytoją yra itin svarbu, nes periodonto ligos neigiamai veikia viso organizmo sveikatą, o nustatyti tikslią diagnozę, įvertinti prognozę ir paskirti tinkamą periodonto patologijos gydymą gali tik gydytojas, ištyręs Jūsų burnos ertmės būklę.

Matuojamos dantenų kišenių gylis, įvertinamas kaulo kiekis, nustatomas dantų paslankumas. Visi šie duomenys įrašomi į specialų tam pritaikytą periodonto žemėlapį, kuris toliau analizuojamas ir nustatomos  problematiškos vietos.

images (11)

Taip pat atliekamas radiologinis ištyrimas kaulo ir dantų būklei įvertinti bei fotografijos ir diagnostiniai modeliai, naudojami tolimesniam gydymo planavimui bei gydymo eigos stebėjimui.

Kadangi periodontito vystymuisi svarbų vaidmenį turi specifiniai mikroorganizmai ir paveldimumas, imamas pasėlis iš periodontinių kišenių tam, kad būtų nustatytas mikroorganizmų jautrumas antibiotikams. Taip pat atliekamas genotipo nustatymo testas, parodantis genetinį polinkį periodontitui.

LĖTINIO PERIODONTITO GYDYMAS

1. Higieninė fazė

2. Chirurginė ir protezavimo fazė

3. Palaikomasis gydymas

1. Higieninė fazė – tai bene ilgiausia gydymo stadija. Periodontito gydymas prasideda nuo akmenų ir minkšto apnašo valymo, dantų bei dantų šaknų poliravimo procedūrų. Šis etapas vadinamas nechirurginiu periodontito gydymu ir reikalauja kelių paciento vizitų su 1-2 savaičių intervalu. Valymas atliekamas atlikus vietinę nejautrą naudojant šiuolaikišką ultragarsinį instrumentą. Jau po pirmojo vizito burnos higienistė parenka optimalias higienos priemones, paaiškina, kaip teisingai valytis dantis namuose. Taip pat atliekami paruošiamieji protezavimo darbai ( nuimami nekokybiški protezai, atliekamas laikinas protezaviams), šalinami dantys, atliekamas endodontinis gydymas ir pan.

Galima reakcija po gydymo:

• Atsirado arba sustiprėjo dantų jautrumas šaltam, karštam, saldžiam ar rūgščiam maistui. Toks jautrumas yra normali reakcija ir praeina savaime per 2-3 savaites.

• Šiek tiek apsinuogino dantų šaknų paviršiai, nes patinusios dantenos sugijo ir atsitraukė prie šaknies.  Svarbiausia suprasti, kad periodontologiniu gydymu bandoma apskritai išsaugoti Jūsų dantis nuo neišvengiamo pašalinimo, tad estetika turėtų būti antraeilis dalykas.

2. Chirurginė stadija.

Gydytojas vėl matuoja kišenių gylį aplink kiekvieną dantį ir įvertina pirmos gydymo stadijos rezultatus. Jeigu gilios periodontologinės kišenės išlieka, reikalinga chirurginė jų korekcija, vadinama lopo operacija. Ji vyksta taip – pritaikius vietinę nejautrą atkeliamos dantenos ir prieinama prie giliau esančių akmenų, kurių buvo neįmanoma išvalyti profesionalios higienos metu. Dantų šaknų paviršiai operacijos metu gerai matomi, todėl yra visos galimybės kokybiškai nuvalyti akmenis ir išvalyti Esant dideliems infekuotus audinius. Po kruopštaus išvalymo dantenos grąžinamos atgal prie dantų ir sutraukiamos siūlėmis.

Esant dideliems kaulo defektams – kaulas atstatomas naudojant kaulo užpildus.

Protezavimo stadija – nuolatinis protezavimas gali būti atliekamas tik po lėtinio periodontito gydymo!!!!!!!!!! visuomet paklauskite protezuojančio gydytojo, ar Jūs nesergate lėtiniu periodontitu. Lėtinio periodontito gydymas po nuolatinio protezavimo yra žymiai sudėtingesnis.

3. Palaikomasis gydymas – tai bene svarbiausia gydymo fazė, kuri truks tol, kol bus bent vienas nuosavas dantis ar implantas. Lėtinis periodontitas – tai infekcinė liga ir bakterijos turi būti šalinamos nuolat. Palaikomasis gydymas reikalingas tam, kad ateityje būtų išvengta ligos pasikartojimo. Jeigu dantų apnašos vėl kaupiasi ant dantų paviršių, įvyksta dantenų infekavimas ir ligos atsinaujinimas. Jeigu susergama pakartotinai, liga dažniausiai vystosi labai greitai ir tuomet sunkiau pasiduoda gydymui. Pakartotiniam dantų uždegimui išvengti, būtina periodiškai atlikti profesionalią burnos higienos procedūrą bei palaikyti burnos ertmės imuninę apsaugą. Palaikomojo gydymo dažnis gali būti nuo 1 iki 4 kartų per metus.

images (10)